Tuczniki – grupa hodowlana trzody chlewnej która stanowi bezpośredni dochód hodowcy. Tucz powinien być jak najbardziej opłacalny a więc pasza dla tuczników musi zapewniać odpowiednią ilość wartości energetycznych w jednocześnie zbilansowanym stosunku makroskładników dla dobrej jakości mięsa. Jeśli wybrany już został sposób zaopatrywania hodowli w pasze dla trzody chlewnej pomiędzy:
* zadawanie gotowych mieszanek jak pasza pełnoporcjowa w tym mieszanka dla tuczników (np. Protamino Premium dla tuczników firmy Sano) a,
* samodzielne przygotowywanie całej pasza dla tuczników i wzbogacanie jej jedynie o dodatki np. witaminy dla tuczników, dodatek do pasz na mykotoksyny i inne wzmacniające zdrowie i perystalykę a,
* zadawanie jako własny wyrób treściwej pasza dla tuczników i wzbogacanie jej wysokobiałkowym koncentratem dla tuczników oraz wyżej wymienionymi dodatkami (witaminy dla tuczników)
to należy wybrać odpowiedni produkt w celu zbilansowania diety w podaż odpowiednich do +/- 100 dni tuczu składników. Na rynku jak już wcześniej wspomniano znajdują się produkty do kompletnego zadawania paszy w każdym z powyższych systemów tj pasze dla trzody chlewnej na które składać się mogą w wypadku tuczników: pasza dla tuczników jako pasza pełnoporcjowa, koncentrat dla tuczników, mineralna mieszanka dla tuczników, witaminy dla tuczników, dodatek do pasz na mykotoksyny, higienizatory paszy poprawiające perystaltykę jelit (np. Aminoplon Nutrition Herbal). Pasza dla tuczników powinna być dobrana do masy zwierząt, ich wieku, często także płci w wypadku chowu produkcyjnego i powinna zapewniać odpowiednią podaż energii białka aminokwasów oraz witamin. To istotna informacja w stosunku do zwierząt, których jakość mierzy się przyrostem dziennym i wykorzystaniem pasz. Skupiając się na wyborze pasza dla tuczników nie można zapominać, że zwierzęta te mają mocno nadwyrężany układ pokarmowy wymagający wsparcia. Nie należy więc oszczędzać na dodatkach takich jak witaminy dla tuczników, mineralna mieszanka dla tuczników, higienizacja, dodatek do pasz na mykotoksyny oraz włókno w suchej masie. Opłacalnym krokiem może się okazać także aby pasza dla tuczników uzupełniona była w produkty uboczne przemysłu mleczarskiego, piekarniczego czy piwowarskiego a głównie chodzi tu o drożdże. Raz, że dodatek taki jest tani, dwa że aromatyzuje pasza dla tuczników i czyni ją atrakcyjniejszą pod względem smakowym to dodatkowo wspomaga perystaltykę jelit i uzupełnia dietę w kwas foliowy i witaminy z grupy B niezbędne w rozwoju masy jeśli stosowane witaminy dla tuczników są niskiej jakości lub jeśli nie są używane wcale. Zalecane jest także różnicowanie pasza dla tuczników w zależności od okresu tuczu a nawet zmiana i wspomaganie idącej za zmianą pasza dla tuczników składu aminokwasowego poprzez mineralna mieszanka dla tuczników. Każdy hodowca świadomie dobiera także podaż głównych elementów w pasza dla tuczników w oparciu o to jaka rasa stanowi jego poletko oraz na jakim etapie tuczniki obecnie się znajdują. Niektóre firmy, w ofercie których znajduje się pasza pełnoporcjowa dzielą ją na 35-dniowe okresy chowu i oznaczają grupę docelową najczęściej poprzez określenia pasza dla tuczników wyrazami „starter”, „grower” i „finiszer/finisher” co odpowiada kolejnym etapom tuczu. Pasza taka jest też zbilansowana pod względem aminokwasów i witamin więc nie wymaga aby dodatkowo zadawane były witaminy dla tuczników i mineralna mieszanka dla tuczników.