Co powinieneś wiedzieć o fungicydach?
Fungicydy to inaczej środki grzybobójcze, które dzięki zawartości związków chemicznych przeciwdziałają rozwojowi grzyba. Skład fungicydów jest zmienny w zależności od przeznaczenia produktu.
Środki na zarazę ingerują bezpośrednio w procesy życiowe grzybów, uniemożliwiając im oddychanie. Zaburzają wymianę substancji chemicznych grzyba z otoczeniem, a jednocześnie pobudzają zaatakowaną roślinę do walki.
Czym się różnią fungicydy? Który wybrać?
Fungicydy dostępne są w wielu wariantach, które różni sposób działania oraz forma stosowania. Można spotkać środki grzybobójcze działające interwencyjnie, które stosuje się po zaatakowaniu rośliny przez grzyby lub środki stosowane w celach zapobiegawczych, które ochronią przed zarazą. Miedzian WP 50 marki Agrecol to fungicyd stosowany jako oprysk na zarazę, którego działanie chroni m.in. przed zarazą ziemniaczaną i ogniwą, a także przeciwdziała rozwojowi parcha jabłoni oraz gruszy. Miedzian stosuje się w fazie zielonego pąka, do oprysku drzew owocowych i niektórych warzyw.
Świetny środek grzybobójczy do ochrony zbóż
Chcąc ochronić zboża przed wystąpieniem grzybów, warto zwrócić uwagę na środki grzybobójcze, które wyniszczają m.in. rdzę brunatną pszenicy i żyta, septoriozę liści pszenicy czy plamistość siatkową jęczmienia. Przykładem oprysku na zarazę roślin zbożowych, który zwalczy wszystkie te grzyby jest działający zarówno interwencyjnie, jak i zapobiegawczo Ambrossio 500 S.C., przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.
Oprysk na zarazę do ogrodu
Do ochrony roślin ozdabiających ogród najlepiej wybrać środek grzybobójczy, zwalczający mączaki prawdziwe, plamistość liści, rdzę czy czarną plamistość róży. Idealnie sprawdzą się produkty Substral Środek Grzybobójczy Spray i Substral Saprol Środek Grzybobójczy do Thuj , które do 5 miesięcy chronią roślinę przed grzybami.
Uniwersalnym i silnym środkiem, o działaniu interwencyjnym i zapobiegawczym jest Topsin® M 500 S.C., który z powodzeniem można stosować jako oprysk na zarazę roślin rolniczych, sadowniczych i warzywnych. Topsin działa nawet w niższych temperaturach.