You are currently viewing Z cyklu: ‘Be fit’, czyli zdrowa dieta kur

Z cyklu: ‘Be fit’, czyli zdrowa dieta kur

Każdy hodowca wie, że zdrowa kura to szczęśliwa kura. Skończyły się czasy, kiedy ptak cieszy się, gdy trafi mu się lichej jakości ziarno.

Dlatego też należy zadbać o dobrej jakości pożywienie.

Dieta a nieśność kur

Odpowiednia pasza znacznie wpływa na ilość i częstotliwość znoszenia jaj przez kury. Jeśli chcesz poprawić nieśność w swej hodowli, wprowadź kilka prostych zasad.

Po pierwsze: świeżość. Zadbaj o to, by podawana pasza nie była zbyt długo wystawiona na działanie środowiska, gdyż negatywnie wpływa to na ilość witamin i mikroelementów.

Po drugie: regularność. Pamiętaj o tym, by karmić kury w stałych porach. Jakiekolwiek odstępstwa czy zmiany mogą źle oddziaływać na znoszenie jaj.

Po trzecie: woda, woda i jeszcze raz woda. Niedobór wody może prowadzić do obniżenia masy ciała ptaków, a także do zmniejszenia odporności skorupy jaj. Dlatego też ważne jest, by kury posiadały stały dostęp do czystej, zimnej wody.

Po czwarte: dodatki do pasz. Należy zwrócić uwagę na to, by zaopatrzyć kury w wapń i aminokwasy. W tym celu idealnie nada się Aminoplon Nutriton Chick – mineralna mieszanka paszowa. Środek ten dostarcza kurze energię, dba o gospodarkę termiczną ciała ptaka i zapobiega chorobom. Co więcej, dzięki niemu kury mają mocniejsze pazury, lśniące pierze i zdrowe dzioby. Zawarte w preparacie witaminy A, D3, E, K, B1, B2, B6, B12, wapń, fosfor, żelazo, mangan, cynk oraz miedź zapewniają optymalne zaopatrzenie w składniki mineralne i witaminowe diety. Piękno i zdrowie idą ze sobą w parze!

Po piąte: umiar. Powinno się wystrzegać pasz o zbyt wysokim poziomie energii (przyjmuje się, że odpowiednią wartością jest maksymalnie 2800 kcal/1 kg). Jeżeli nie zadbamy o optymalną ilość białka w diecie kur, uczynimy zwierzętom krzywdę. Niedobór białka prowadzi do większego otłuszczenia ciała ptaka, zmniejszenia średniej wielkości jaj, a nawet do kanibalizmu! Nadmiar białka natomiast, skutkuje większym ryzykiem chorób układu pokarmowego.

Zadbajmy o dobrą dietę kur, a na pewno przyniesie to szereg korzyści.

Dodaj komentarz