Mykotoksyny to bardzo szkodliwe substancje produkowane przez pleśnie. Definicja ta przyprawia o dreszcze większość hodowców! Na szczęście istnieją środki, które skutecznie pomagają w nierównej walce z niewidzialnym przeciwnikiem.
Zagrożenie
Mykotoksyny w paszy są bardzo niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Prowadzą one do zatruć pokarmowych, obniżenia apetytu, pogorszenia przyrostu masy ciała. Zaburzają płodność, obniżają odporność na choroby, uszkadzają narządy, prowadzą do nowotworów, a nawet do śmierci. Pasze zainfekowane mytotoksynami są również przyczyną ogromnych strat ekonomicznych hodowców.
Środki ochrony
Mykotoksyny są bardzo przebiegłe, więc nie działa na nie wysoka temperatura czy środki chemiczne. W walce z nimi wykorzystuje się preparaty oparte na substancjach wiążących, na przykład Aminoplon Nutrition Mykostop. Jest to dodatek do pasz, eliminujący z niej grzyby, pleśni i toksyny, przyczyniający się do prawidłowego utrzymania trawienia, zdrowia przewodu pokarmowego zwierząt oraz ich właściwego wzrostu. Środek ten chroni przed porażeniem mykotoksynami oraz chorobami przez nie wywołanymi. W swoim składzie posiada szereg substancji czynnych: bentonit, glinokrzemiany, β-glukany zawarte w ścianie komórkowej drożdży oraz ekstrakty ziołowe. Zaletą tego preparatu jest również to, że może być stosowany dla wszystkich gatunków zwierząt, a jego dawkowanie wynosi: dla trzody 2 kg/t paszy, dla bydła 2 kg/t paszy lub 40-60 g/szt, a dla drobiu 2 kg/t paszy.
Wzmożona czujność
Walka z mykotoksynami odbywa się wielotorowo. Dodatki do pasz to tylko jedno z działań. Bój zaczyna się już w momencie siewu – powinno się stosować płodozmiany i unikać uprawy monokultur zboża. Ważne jest również to, by później zadbać o odpowiednie warunki przechowywania zbiorów oraz regularne osuszanie i chłodzenie ziaren. Takie działanie na pewno uchroni plony i zwierzęta przed szkodliwym działaniem niepożądanego „przyjaciela”.