Krótko i zwięźle o pielęgnacji, podsiewie, przygotowaniu do zimowania i tym jak powinno wyglądać nawożenie trawnika jesienią
PIĘKNY TRAWNIK NA WIOSNĘ, TAK ALE…
Aby wiosną ukazała się naszym oczom piękna murawa, ciesząca oczy cały okres wiosenno letni należy najpierw dobrze o nią zadbać już jesienią. Piękna zielona trawa zdobiąca przydomowy ogród. Rekreacyjna, sportowa, niewymagająca dużych nakładów pracy jest efektem właściwej pielęgnacji przez cały czas nawet ten jesienny przygotowujący ją do zimowania.
Poniżej krótkie wskazówki dotyczące kilku prostych czynności, które możesz wykonać dla swojej trawy aby odpłaciła Ci miękkim dotykiem i cieszącym oko widokiem.
NA WSTĘPNIE PIELĘGNACJA
Zanim rozpoczniesz nawożenie zadbaj o kondycję trawy, jej systemu korzeniowego i gleby w sposób mechaniczny. Nie rozwodząc się nad szczegółami wystarczy kilka prostych (choc czasochłonnych) czynności:
- Koszenie – ścinaj mniej trawy niż latem i nie zapomnij o dokładnym wygrabieniu boiska
- Wertykulacja daje bardzo dużo pozytywnych efektów: napowietrza, rozluźnia, umożliwia głębszą penetrację nawozów, pomaga usunąć mech i zbity filc.
- Aeracja – można ją przeprowadzić nawet poprzez spacer w specjalnych kolcach aby do korzeni docierało więcej powietrza. Profesjonalnie a zarazem naturalnie można zabieg przeprowadzić przy pomocy preparatu mikrobiologicznego w alternetywie dla mechanicznego zabiegu. Wspaniałym produktem do piaskowania jest mączka bazaltowa
OPRYSKAJ CHWASTY
We wrześniu jeszcze intensywnie rośnie trawa a niestety razem z nią chwasty. Aby na wiosnę nie zburzyły one pięknego dywanu trawy opryskaj je jeszcze jesienią.
CHWASTY TRAWNIKA niszcz herbicydami slektywnymi takimi jak Chwastox Complex, Starane Trawnik czy Mniszek Ultra, które są gwarancją że przy okazji wypalania chwastów nie zniszczysz swojej murawy.
JESIENNE NAWOŻENIE INNE NIŻ WIOSNĄ
Nawozy jesienne różnią się od wiosennych tym że zawierają bardzo mało lub w ogóle nie posiadają AZOTu w składzie. Nawóz jesienny to taki, który wzmacnia korzeń i wymusza transport substancji ze źdźbła trawy do korzenia co ułatwia zimowanie. Takie właściwości zapewnia obecność w składzie jesiennego nawozu do trawnika FOSFORU i POTASU. Ważnym dla trawnika czynnikiem jest odczyn gleby, który możemy poprawić poprzez WAPNIOWANIE
PODSIEW I REGENERACJA
Jesień to najlepszy czas na uzupełnienie stanu trawnika aby na wiosnę pokrył go dywan traw. Warto do tego celu wybrać specjalne nasiona, dające najlepsze efekty na przykład profesjonalna linia PODSIEW I REGENERACJA TRAWNIKA z firmy Barenbrug. Jeśli po wysiewie nie są przewidywane opady atmosferyczne, nie zapomnij też o nawodnieniu wypielęgnowanego nawiezionego i podsianego trawnika….